od Poniedziałku do Piątku od 9 do 20

Jak przebiega pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego?

Bez względu na wiek dziecka pierwsza wizyta u stomatologa jest najważniejsza. Rodzice często łączą pierwsze badanie z wystąpieniem ubytku w ząbkach lub doświadczeniem przez dziecko urazu. Dużo korzystniejszym i przyjaźniejszym dla małego człowieka rozwiązaniem jest wizyta adaptacyjna. W głównej mierze polega ona na oswojeniu się dziecka z gabinetem stomatologicznym, sprzętem się tam znajdującym oraz samą osobą stomatologa. W tym przypadku obecność rodziców jest bardzo pomocna.

Niestety nie zawsze ciepłe barwy, wesoła muzyka, czy nawet uśmiechnięta pani doktor jest w stanie wywrzeć dobre pierwsze wrażenie. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy mama robi pierwszy krok, a brzdąc po niej powtarza. Szczoteczka trzymana przez bliską osobę wydaje się przedmiotem bezpiecznym, po który dziecko chętniej sięga.

Wyjściem, na które decyduje się coraz więcej rodziców, jest spotkanie ze stomatologiem, już około drugiego roku życia dziecka. Pomimo, iż w tym wieku nie ma jeszcze wszystkich zębów mlecznych, można już stwierdzić czy nie występują odwapnienia, wady zgryzu oraz czy ssanie kciuka i oddychanie nocą przez usta nie zagraża uzębieniu. Kolejnym plusem, tak wczesnego rozpoczęcia przygody ze stomatologią dziecięcą jest uznanie przez pociechę wizyt u lekarza jako naturalnej czynności.

Zdajemy sobie sprawę jak ważne jest kształtowanie nawyków dbania o higienę jamy ustnej u najmłodszych, z tego powodu zachęcamy dzieci do zapoznania z naszą zabawką – małpką edukacyjną. Zabawa ta uczy szczotkowania zębów , zarazem niesłychanie skutecznie przełamuje pierwsze lody. W celu podtrzymania nastroju zabawy proponujemy naszym małym pacjentom ‘przejażdżkę windą’ (unoszenie fotela w różne pozycje),’pojenie słonia’(zasysanie wody ssakiem) oraz wiele innych stomatologicznych atrakcji. Dzieci w ten sposób zapoznane z gabinetem znacznie chętniej współpracują podczas badania.

Po zakończonym spotkaniu maluchy dostają maseczkę na twarz i rękawiczki, by mogły w domu zamienić się rolami i stać się stomatologiem dla misiów. W leczeniu pluszaków pomaga im również lusterko, które otrzymują od pani doktor jako nagrodę dla dzielnego pacjenta. Często się zdarza, że już na drugiej wizycie dziecko jest oswojone z osobą stomatologa oraz ze sprzętem medycznym. Zabawa to najskuteczniejszy i najprzyjemniejszy sposób na zaszczepienie w młodym człowieku właściwych nawyków higieny jamy ustnej na przyszłość.

Potrzebujesz informacji? Zadzwoń:
33 810 88 77
515 546 452